Inne

Odkurzacz centralny – sprawny pomocnik w dbaniu o Twój dom

Odkurzacz centralny – sprawny pomocnik w dbaniu o Twój dom

Przebywanie w czystym i pachnącym świeżością domu to nie tylko wielka przyjemność, ale i dla wielu z nas absolutna konieczność zapewniająca komfort i zdrowie. Kurz, pyłki, roztocza i inne zanieczyszczenia są często źródłem dyskomfortu, złego samopoczucia, a nawet przyczyną alergii i innych chorób. Warto więc zainwestować w odkurzacz, który nas przed tym wszystkim ustrzeże. Jedną z najlepszych opcji z pewnością jest odkurzacz centralny

Na rynku działa wielu producentów i dystrybutorów, którzy są w stanie dostarczyć nam wysokiej jakości system centralnego odkurzania. Można u nich nie tylko zakupić odkurzacze centralne, ale również zamówić ich montaż, zaopatrywać się w akcesoria a w późniejszym czasie również w części zamienne i serwis.

Z czego składa się odkurzacz centralny?

Podstawą odkurzacza centralnego jest jednostka centralna – odkurzacz o dużej sile ssącej. Jest on wyposażony w silnik, separator śmieci z filtrami oraz pojemnik na zanieczyszczenia. Nowoczesne jednostki centralne posiadają wyświetlacz komunikujący temperaturę silnika, zakłócenia w działaniu, konieczność oczyszczenia lub wymiany filtra oraz opróżnienia zbiornika. Do jednostki podłączone jest orurowanie – system rur, na ogół z PCV, rozprowadzonych po całym domu. Na końcach rur znajdują się gniazda ssące, do których podłącza się rozwijalne węże ssące o różnej długości. Do końcówki węża montuje się rurę ssącą i szczotkę dopasowaną do charakteru odkurzanego pomieszczenia. Istnieje również rozwiązanie o wiele bardziej estetyczne i poręczne – system odkurzania centralnego z wężami chowanymi w ścianie. Niestety jest ono znacznie droższe niż „standardowy” model. Odkurzacz centralny w domu warto nabyć z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi sprzątanie, takimi jak automatyczna szufelka, zestaw szczotek i ssawek, pokrowce czy wieszaki na węże. Oczywiście, jak w każdym odkurzaczu niezbędne są worki. 

Centralne odkurzanie – jak to działa?

Aby zapewnić najbardziej wydajny system odkurzania centralnego, najlepiej umieścić odkurzacz na najniższej kondygnacji domu – na parterze, a jeszcze lepiej w piwnicy, aby jego siła ssąca nie musiała walczyć z siłą grawitacji. Aby rozpocząć odkurzanie, umieszczamy wąż ssący w gnieździe, blokujemy go tam, podłączamy do niego rękojeść z rurą i zakładamy na nią szczotkę. Proces uruchamiamy przyciskiem na rękojeści. Wessane zanieczyszczenia trafiają do rur zainstalowanych w ścianie lub podłodze i nimi kierowane są do jednostki centralnej. Tutaj następuje filtracja – zanieczyszczenia trafiają do zbiornika, a powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.  

Odkurzacze centralne – przewaga dzięki wygodzie i dokładności sprzątania.

Duża moc jednostki centralnej zapewnia o wiele większą siłę zasysania niż w tradycyjnych odkurzaczach. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest więc po prostu znacznie dokładniejsze. Sprzątanie każdym innym odkurzaczem powoduje, że zassane powietrze, po oczyszczeniu z cząstek stałych wydmuchiwane jest w sprzątanym pomieszczeniu. Odkurzacz centralny w domu po odessaniu z niego zanieczyszczeń, wyrzuca powietrze na zewnątrz, a wraz z nim roztocza i alergeny. Zaletą nie do przecenienia jest bardzo cicha praca odkurzacza centralnego. Główny generator hałasu – jednostka centralna znajduje się w osobnym pomieszczeniu, a tam, gdzie odbywa się sprzątanie słuchać tylko delikatny szum zasysanego powietrza. Sprzątanie odkurzaczem centralnym jest również niezwykle ergonomiczne i bezpieczne – nie ciągniemy ze sobą całego zestawu, nie potykamy się o rozciągnięty na podłodze kabel, przepinamy się tylko wężem z rurą z gniazda do gniazda i sprzątamy dzięki temu szybciej, wygodniej i łatwiej. 

System odkurzania centralnego najłatwiej zamontować na etapie budowy domu. Warto zastanowić się nad tym już na etapie projektowania. Ale zainstalowanie go w istniejącym budynku też jest możliwe. Na pewno uprzyjemni i ułatwi nam to dbanie o czystość i higienę naszego domu. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *