infoonas.pl

portal dla kupujących i sprzedających nieruchomości

Inne

Fizjoterapia dzieci i młodzieży

Trudno tak naprawdę zliczyć ile zalet ma skuteczna fizjoterapia. W przypadku wielu schorzeń dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami ta dziedzina medycyny zdaje się być bezcennym darem. Zanim jednak fizjoterapia, punkt pierwszy mianowicie – skuteczna diagnostyka. Słowo skuteczna w tym wypadku pokrywa się ze słowem – szybka. Tylko w ten sposób można dobrać odpowiednią metodę fizjoterapii. My zajmiemy się tutaj fizjoterapią dzieci i młodzieży. A jakie są popularne techniki stosowane w tych przypadkach?

Techniki fizjoterapii dzieci i młodzieży

Masaż Shantala – masaż ten sięga czasów starożytnych, mimo to nadal z powodzeniem stosowany jest na całym świecie. Masaż ten przeprowadzany jest przez rodziców, wówczas nie tylko dobrze wpływa na samo dziecko, ale i rodziców, gdyż poprzez delikatny dotyk wytwarza się między nimi bliskość. Technikę masażu Shantala rodzice mogą poznać poprzez uczestnictwo w krótkich szkoleniach. Jeśli chodzi o efekty to masaż ten ma doskonały wpływ na funkcjonowanie całego organizmu w tym zdrowy sen, prawidłowość ruchową, zaburzeniom trawiennym, podnoszeniem wartości emocjonalnej i relacji z bliskimi. Masaż Shantala wykorzystuje się zarówno w przypadku chorych, jak i zdrowych dzieci.
Gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna – stosowana w przypadku starszych dzieci, bo już w wieku szkolnym. W tym wypadku także im wcześniej dziecko rozpocznie współpracę z fizjoterapeutą tym lepiej, bowiem tego typu gimnastyka hamuje istniejące już wady postawy, jak i zapobiega powstawaniu nowym. W tym wypadku praca odbywa się nie tylko w czasie zajęć z fizjoterapeutą, ale i dodatkowych ćwiczeń w domu. W tym czasie pacjent uczy się „posługiwać” określonymi partiami mięśniowymi w codziennych sytuacjach. Tego typu zajęcia często porównuje się do lekkich zajęć sportowych.
W przypadku zarówno samej diagnostyki, jak i odpowiedniego doboru ważna jest świadomość – zarówno dzieci, jak i samych rodziców, którzy podejmując właściwe decyzje dobrze kształtują przyszłość swojego dziecka. W związku z tym warto śledzić przede wszystkim postępy medycyny także w zakresie fizjoterapii.
Wyżej powiedzieliśmy sobie o technikach w zakresie fizjoterapii dzieci i młodzieży. Sam proces zaczyna się jednak od dobrej i szybkiej diagnostyki, która jest przede wszystkim efektem bacznej obserwacji rodziców swoich pociech. Tylko szybkie rozpoznanie pozwoli na dobór skutecznego i bezpiecznego leczenia dziecka, a następnie nastolatka.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *