Inne

Google Analytics- narzędzie z którego musisz nauczyć się korzystać

Jeśli zajmujemy się pozycjonowaniem strony, musimy nauczyć się także analizować nasze działania pod kątem korzyści. Jeśli nasza strona jest zoptymalizowana pod kątem SEO oraz zawiera odpowiednią ilość linków, które do niej prowadzą, to należy zacząć oceniać nasze efekty. Właśnie do tego celu stworzony został darmowy system statystyk Google Analytics.

Jak działa Google Analytics i jak to wykorzystać?

Najprościej rzecz ujmując Google Analytics zbiera dane o użytkownikach odwiedzających naszą stronę a potem przedstawia nam te dane w formie statystyk. I tak możemy się dowiedzieć w jaki sposób trafili do nas Internauci. Czy poprzez wyszukiwarkę Google, czy być może wpisali nasz adres w przeglądarce, a może trafili do nas przez odesłanie z innej strony. Dowiemy się również w jakim mieście i państwie przebywali użytkownicy, gdy wchodzili na naszą stronę. Z jakiego oprogramowania korzystali a także tego jak zachowywali się na stronie (jak długo byli i jakie podstrony odwiedzali itp).
Na podstawie tych informacji możemy wyciągnąć następujące wnioski:
czy internauta trafił na naszą stronę z przypadku czy też coś go zainteresowało?
Skąd trafił do nas użytkownik?
Czy treści na naszej stronie go zainteresowały? (Jaki czas przebywał na stronie)

Jak zacząć korzystać z Google Analytics?

Korzystanie z darmowego systemu Google Analytics będzie możliwe tylko wówczas, kiedy posiadamy konto Google (nie musi to być Gmail). Jeśli posiadamy już konto wystarczy utworzyć nowe konto pod adresem: https://www.google.pl/intl/pl/analytics/, czeka nas wiele różnych opcji. Między innymi w zakładce „na żywo” dowiemy się co się dzieje na naszej stronie aktualnie. Tj. ile osób przebywa, jakie strony przeglądają, skąd trafili na naszą stronę i wiele wiele innych. Jeśli klikniemy w kartę „odbiorcy” dowiemy się m.in. czy użytkownicy, którzy przeglądali naszą stronę są nowymi użytkownikami czy też nie.

Analizuj i wyciągaj wnioski

Wszelkie analizy powinny skłonić Cię do podjęcia odpowiednich kroków. Jeśli zauważyłeś, że większość użytkowników przegląda twoją stronę z urządzenia mobilnego wówczas większą wagę powinniśmy przyłożyć do utworzenia wersji mobilnej naszej strony. Na stronie przemekbednarz.pl przeczytasz więcej o tym jak dobrze korzystać z Google Analytics.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *