infoonas.pl

portal dla kupujących i sprzedających nieruchomości

Inne

Uzależnienia i ich leczenie

Uzależnienia są bardzo szeroko rozwiniętym problemem nie tylko w Polsce, ale na terenie całego świata. Dlatego właśnie w wielu miejscach otwierają się Ośrodki Leczenia Uzależnień, które mają pomagać osobom chorym. Bowiem uzależnienie można nazwać chorobą i to taką, którą trudno jest wyleczyć.

Rodzaje uzależnień.

Mówi się, że uzależnić można się od wszystkiego, jednak są substancje silniej i mniej uzależniające oraz bardziej i mniej szkodliwe. Wiadomo, że najczęściej widuje się osoby, które nałogowo piją alkohol i są to bardzo ciężkie przypadki, ponieważ alkoholikom bardzo ciężko jest wyjść z nałogu. Następną dużą liczbą chorych są narkomani, osoby, które dostały dostęp do bardzo szkodliwych substancji, które nie tylko silnie uzależniają, ale również działają bardzo destrukcyjnie na cały organizm.
Zarówno alkoholicy jak i narkomani w pewnym czasie przestają normalnie funkcjonować. Chęć sięgnięcia po używkę jest znacznie większa niż ochota na cokolwiek innego. Powoduje to problemy w pracy i w życiu towarzyskim, a ewentualnie również problemy ze zdrowiem.

Mniejszą grupę stanowią seksoholicy oraz osoby uzależnione od leków i substancji psychoaktywnych, choć ich liczba wciąż rośnie. Takie uzależnienia również potrzebują specjalistycznej pomocy, ponieważ na dłuższą metę są bardzo szkodliwe dla zdrowia i skutecznie zaburzają codzienne życie.

Podjęcie leczenia

W ośrodkach leczenia uzależnień można liczyć na fachową pomoc. Ośrodek mctu.pl w Krakowie specjalizuje się w leczeniu wszystkich powyższych rodzajów uzależnień. Niektóre miejsca w Polsce przyjmują jednak tylko alkoholików lub narkomanów. W każdym takim miejscu można mieć nadzieję na pomoc, leczenie odbywa się za pomocą terapii psychologicznej, której celem jest zrozumienie swojej sytuacji i zapanowanie nad głodem nałogu. Pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest już samo zdecydowanie się na podjęcie leczenia, co niestety zbyt często następuje za późno, gdyż najwięcej zgłoszeń do ośrodków przychodzi z więzień lub szpitali.
W rzuceniu każdego nałogu najważniejsza jest wola rzucającego, oznacza to więc, że dana osoba musi znaleźć w sobie motywację do podjęcia odpowiednich działań. Bywa to niezwykle trudne, ale z odpowiednią pomocą jest możliwe.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *