Inne

Czym są żarówki edisona?

Czym są żarówki edisona?

Żarówką Edisona nazywa się obecnie określony rodzaj żarówek dostępny na rynku. Mają różne kształty – od owalnych baniek do podłużnych, cienkich rurek, a elementem świecącym jest węglowy drucik, który też może mieć różny kształt. I właśnie temu wyglądowi i budowie zawdzięcza żarówka swą nazwę. Chodzi o to, że przypomina ona swoim wyglądem pierwsze żarówki stworzone w drugiej połowie XIX wieku przez amerykańskiego samouka, twórcę fonografu, żarówki i wielu innych urządzeń, które stały się prototypami tego, co dzisiaj ułatwia nam życie.

Oczywiście Edison nie stworzył swoich wynalazków sam; miał do pomocy sztab współpracowników – ale to on przewodniczył zespołowi badawczemu, który zajmował się opracowywaniem nowych urządzeń. Od 1879 roku, gdy żarówka elektryczna została opatentowana wiele się zmieniło. Zmieniły się przede wszystkim metody produkcji, a także materiały używane do wykonania żarnika – najważniejszej części urządzenia. Dzisiejsze żarówki są bardziej wydajne, ekologiczne i energooszczędne, niż te produkowane za czasów Edisona, dają więcej światła… Czy to światło jest zdrowsze, niż tamto? Rzecz jasna, każda żarówka jest dużo lepszym źródłem światła, niż świeczka, lampa naftowa lub gazowa, nie kopci, nie grozi pożarem. Ale na przykład światło świetlówek, które stanowią alternatywę dla zwykłych żarówek jest drżące, nierówne i ostre, przy dłuższym działaniu męczy wzrok. Nie daje też wyraźnego obrazu kolorów; ubrania oglądane w tym świetle np. w sklepie wyglądają inaczej, niż w innym.

Żarówki Edisona – dostępne w sklepach internetowych dekoracyjne żarówki edisona, choć pewnie nie tylko – wykonywane są w technologiach ekologicznych i energooszczędnych, choć w stylu retro. Kosztują kilkadziesiąt złotych, cena jest zapewne porównywalna z cenami żarówek typu LED. Najlepiej prezentują się w lampach „w stylu epoki”, a ich ciepłe, łagodne światło wytwarza w pomieszczeniu miły nastrój. Podsumowując dzisiejsze żarówki są bardziej wydajne, ekologiczne i energooszczędne, niż te produkowane za czasów Edisona, dają więcej światła.

LUMOS.SHOP.PL

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *