Na opolskim rynku nieruchomości można zaobserwować spadek cen mieszkań. Według portalu KRN.pl pod koniec trzeciego kwartału 2013 roku średnia cena mieszkania wynosiła 4232 zł za m2, a w roku wcześniejszym utrzymywała się w okolicach 4 414 zł za m2.
Na opolskim rynku nieruchomości zbytem cieszą się małe domy jednorodzinne
i mieszkania w budynkach wielolokalowych wybudowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Jest to doskonała oferta dla osób powracających z zagranicy bądź mających zagraniczne emerytury, zdecydowanie wyższe od polskich.
Zarządcy, administratorzy i pośrednicy nieruchomości
Pod koniec 2013 roku było zarejestrowanych 132 zarządców nieruchomości i 186 pośredników, którzy byli mieszkańcami Opola. W mieście prowadzi działalność 45 biur pośrednictwa nieruchomości.
W celu integracji oraz korzystania ze specjalistycznych szkoleń oraz doświadczenia najlepszych zarządców i pośredników powołano Stowarzyszenie Zarządców i Pośredników
w Obrocie Nieruchomościami w Opolu.
Preferencje mieszkaniowe
W Opolu można zauważyć pewne preferencje mieszkaniowe osób poszukujących lokum. Są one różne w zależności od wieku mieszkańców. Głównie poszukiwane są mieszkania na pierwszym i drugim piętrze ze względu na brak windy w wysokich budynkach. Istnieje także spory popyt na mieszkania położone blisko przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz w pobliżu terenów rekreacyjnych i sportowych.
Można zauważyć również tendencję poszukiwania związaną ze stanem technicznym. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w nienajlepszym stanie technicznym przeznaczone do generalnego remontu oraz mieszkania w bardzo dobrym stanie technicznym po generalnym remoncie.
Preferencje, co do wielkości zależą od sytuacji rodzinnej. I tak rodziny z dziećmi poszukują przeważnie mieszkań składających się z trzech pokoi, a osoby samotne oraz młode wybierają najczęściej mieszkania jednopokojowe.
Wśród ofert sprzedaży domów jednorodzinnych raczej nie ma nieruchomości pochodzących z licytacji komorniczej. Jednakże czasami można spotkać dość atrakcyjną cenę, która wynika z chęci szybkiej sprzedaży domu bądź jego nienajlepszego stanu technicznego.
Warto zauważyć, że na opolskim rynku brakuje domów jednorodzinnych w stanie deweloperskim o powierzchni około 130 m2, usytuowanych w dobrej lokalizacji
i przeznaczonych dla młodych rodzin z dziećmi.