Nieruchomości

Rynek nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu

Rynek nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu

Rynek nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu jest rynkiem kupującego. Można zaobserwować wyraźną przewagę podaży nad zgłaszanym popytem. Wpływ na taką sytuację ma starzenie się ludności oraz migracje. Dostęp do źródeł finansowania jest dobry, gdyż
w Kędzierzynie-Koźlu działa 15 instytucji finansowych i niemalże w każdej można ubiegać się o kredyt mieszkaniowy.

Ceny nieruchomości

Ceny mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu są mocno zróżnicowane. Przede wszystkim zależą od rynku, na którym dokonujemy zakupu. Średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym wynosi około 3243 zł za m², a na rynku wtórnym waha się w granicach 1714 zł za m2. Inaczej kształtują się ceny domów. Na rynku pierwotnym zapłacimy około 4600 zł za m², a na wtórnym w granicach 1785 zł za m². Ceny nieruchomości niezabudowanych przeznaczonych pod budowę są także mocno zróżnicowane. Zaczynają się od 40 zł za m² i sięgają nawet 250 zł za m².

Licencjonowani pośrednicy i zarządcy

W mieście działa 51 licencjonowanych zarządców nieruchomościami wpisanych do Centralnego Rejestru Zarządców Nieruchomości. W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonują także 22 zarejestrowane działalności gospodarcze zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Ponadto w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami zarejestrowanych jest 22 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Ponadto działalność prowadzi 8 biur nieruchomości.

Prognozy

Według prognoz GUS-u liczba ludności w Kędzierzynie-Koźlu będzie systematycznie maleć. I tak w 2015 roku ma wynosić 59117, w 2020 roku 55 494, a w 2025 roku 51579 mieszkańców. Bez wątpienia taka sytuacja wywoła zmiany na rynku nieruchomości. Prognozuje się zmniejszenie popytu i wzrost podaży, co zapewne doprowadzi do drastycznego spadku cen zarówno najmu jak i sprzedaży.

Kędzierzyn-Koźle jest także doskonałym miejscem do inwestycji sportowo-rekreacyjnych. W mieście działa jedynie hala sportowa „Azoty” w skład, której wchodzi: sala treningowa, sala fitness, gabinety odnowy biologiczne, siłownia oraz kręgielnia. Ponadto na terenie miasta znajduje się kryta i odkryta pływalnia, hala sportowa „Śródmieście”, kompleks sportowo rekreacyjny „Azotor” oraz stadion sportowy „Kuźniczka”. Liczba mieszkańców wynosi około 63 tysiące. Na tak dużą liczbę ludności miasto posiada dość słabe zaplecze sportowo-rekreacyjne.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *