Nieruchomości

Kilka słów o pierwotno-wtórnym rynku nieruchomości

Kilka słów o pierwotno-wtórnym rynku nieruchomości

Wiedzy nigdy zbyt wiele! Nawet jeśli nie interesujesz się nieruchomościami, warto poznać podstawowe tego sektora. Jednym z nich jest rynek pierwotno wtórny – istna symbioza znanego wszystkim rynku pierwotnego z rynkiem wtórnym.

Branża nieruchomości dzieli się generalnie na dwie części: rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Pierwotnym jest rynek nieruchomości nowych, budowanych przez deweloperów. Ten kto kupuje nieruchomość na rynku pierwotnym, kupuje zatem całkowicie nowe, przez nikogo nie użytkowane jeszcze lokale. Rynek wtórny to natomiast sprzedaż mieszkań użytkowanych. Wyróżnia się jeszcze niewielki fragment który nazywa się pierwotno-wtórnym.

Jednym słowem którego można użyć określając ten rodzaj transakcji jest odsprzedaż. Odbywa się to mniej więcej w taki sposób iż, mieszkania na rynku pierwotnym, mieszkania nowe kupuje inwestor który nie planuje ich wynająć lub sam się w nich osiedlić lecz po prostu sprzedać je, osiągając oczywiście dzięki temu zysk finansowy. Kupując takie mieszkanie, kupujemy je więc od osoby prywatnej a nie bezpośrednio od developera, jest to jednak wciąż mieszkanie całkowicie nowe i nigdy przez nikogo nie zamieszkałe. Niezależnie od tego jak długi okres czasu pierwotny nabywca lokalu jest zmuszony odczekać, aby odnieść zysk z tej transakcji, mieszkanie to nie jest użytkowane, gdyż stało by się wtedy po prostu mieszkaniem na rynku wtórnym.

Ten niszowy segment rynku nigdy nie zajmował w nim zbyt wiele miejsca, nie jest też i nigdy nie był, jakoś specjalnie popularny. W niektórych jednak okresach, bardziej specyficznych uaktywnia się i nasila. W specyficznych okresach jest to przecież łatwy sposób na zarobienie dużej sumy pieniędzy, a w obliczu takiej pokusy mało kto, kto ma możliwość przejdzie obojętny.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *