Nieruchomości

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań

Rynek nieruchomości nie funkcjonuje w oderwaniu od aktualnej sytuacji w kraju. Jest on ściśle powiązany z funkcjonowaniem gospodarki. Nic więc dziwnego w tym, że w czasie, kiedy sytuacja na rynku zaczyna robić się niezbyt ciekawa, również ceny nieruchomości – w tym także mieszkań – spadają. Koniec roku 2012 przyniósł znaczne obniżenie cen za metr kwadratowy we wszystkich polskich miastach. Deweloperzy obniżali marże chcąc znaleźć nabywców. Do ciężkiej sytuacji przyczynia się również to, że banki, które swoje funkcjonowanie i dochody również uzależniają od ogólnej sytuacji gospodarczej, coraz częściej wymagają dość wysokich wkładów własnych.

Osoby, które nie posiadają znacznych oszczędności, nie mogą więc liczyć na kredyt, który w całości sfinansuje ich inwestycje. Warto także zwrócić w tym miejscu uwagę na to, że niepewna sytuacja na rynku pracy, duży wzrost bezrobocia oraz zagrożenie zwolnieniami, wiele osób obawia się zaciągania kredytów. Spadek popytu na mieszkania powoduje więc spadek cen na rynku. Eksperci przewidują więc, że rok 2013 nie będzie korzystny dla rynku nieruchomości. Spadek realnych zarobków oraz zakończenie programu rządowego Rodzina na swoim, który przewidywał dofinansowania do kredytów mieszkaniowych spowodowały stagnację na rynku. Deweloperzy mogą zacząć zamrażać nowe inwestycje – obniżanie marży oznacza bowiem brak środków na nowe inwestycje.

Tendencja spadkowa cen mieszkań w całej Polsce nie zmieniła tego, że metr kwadratowy lokali mieszkalnych w poszczególnych miastach znacznie różni się ceną. I tak najwięcej za metr kwadratowy nadal trzeba zapłacić w Sopocie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Gdyni. Wyższe ceny dominują również w znanych kurortach, niższe ceny zaś przede wszystkim na rynkach lokalnych.

Średnie ceny mieszkań w 2012 roku (za metr kwadratowy):
· Białystok – 4676 zł
· Bydgoszcz – 3968 zł
· Gdańsk – 6042 zł
· Gdynia – 6004 zł
· Gorzów W. – 2951 zł
· Katowice – 4021 zł
· Kielce – 4578 zł
· Kraków – 7360 zł
· Lublin – 5150 zł
· Łódź – 4068zł
· Olsztyn – 4660zł
· Opole – 4212 zł
· Poznań – 5725 zł
· Rzeszów – 4858 zł
· Sopot – 9293 zł
· Szczecin – 4478zł
· Warszawa – 9796 zł
· Wrocław – 6314 zł

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *