Nieruchomości

Ceny domów

Ceny domów

Ceny domów uzależnione są w dużej mierze od aktualnej sytuacji panującej na rynku. Rynek nieruchomości pełni bowiem typowo usługową funkcję. Dlatego w roku 2012, który to dla polskiej gospodarki nie był zbyt korzystny domy znacznie staniały. Odczuwalny kryzys gospodarczy, wzrost bezrobocia, mniejszy rozwój przedsiębiorstw, a co za tym idzie obniżanie wynagrodzeń oraz praktyka zamiany umów o pracę na mniej stabilne umowy cywilno-prawne sprawiły, że ludzie poczuli się niepewnie. Zakup domu na kredyt w czasach kryzysu zawsze wiąże się z dużym ryzykiem – dlatego popyt na nieruchomości spada. Rok 2013 nie zapowiada się lepiej.

Specjaliści przewidują, że ceny nieruchomości spadną zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Znikome zainteresowanie kupujących sprawiło, że sprzedający musieli dużo zejść z cen – często obniżki sięgają nawet 40 procent pierwotnej ceny. Rynek domów jednorodzinnych przyjazny dla wystawiających obecnie więc nie jest. Jedna z wyższych średnich obniżek cen nieruchomości dotyczy Krakowa (około 14%), w przypadku Warszawy wynosi ona 11%, a we Wrocławiu około 9%.

Większym zainteresowaniem niż prywatne domy cieszą się obecnie mieszkania. Do trudnej sytuacji gospodarczej dochodzą bowiem także wysokie koszty utrzymania domu jednorodzinnego. Do zakupu nie zachęcają bowiem rosnące podatki od nieruchomości, coraz wyższe koszty ogrzewania czy nawet benzyny (ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku domów na obrzeżach miast).

Średnie ceny domów (za metr kwadratowy):
· małopolskie 5,251
· pomorskie 4,633
· łódzkie 3,481
· lubelskie 3,5044
· wielkopolskie 4,314
· mazowieckie 6,695
· dolnośląskie 4,592

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *