Prawo

Problemy z wynajmem…

Problemy z wynajmem…

Oprócz długiej listy korzyści płynących z inwestowanie w mieszkania przeznaczone później do wynajęcia, właścicielom tak owych nieruchomości grozi również kilka niebezpieczeństw. Co zrobić gdy lokator nie płaci czynszu ? Lub gdy nie dba i niszczy nasze mieszkanie ? Albo kiedy po prostu nie chcemy już dłużej wynajmować mu mieszkania ? Polskie prawo jest dosyć zawiłe jeśli chodzi o tego typu kwestie, ustawy o ochronie lokatorów chronią ich nawet wtedy gdy na to zdecydowanie nie zasługują. A co w takim razie z prawami właścicieli ?

Myśląc więc o bardziej bezpiecznym wynajmowaniu nieruchomości należy zapoznać się z podstawowymi ustawami dotyczącymi tego tematu, pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych problemów. Warto tu zatrzymać się przy tak zwanym „ najmie okazjonalnym”. Właściciel, ale tylko gdy nie wynajmuje mieszkań na zasadzie działalności gospodarczej, będzie miał możliwość podpisania umowy z lokatorem na okres maksymalnie dziesięciu lat, pod warunkiem jednak że poda inny adres na który może zostać zameldowany w przypadku gdy umowa wygaśnie lub zostaną naruszone jej warunki. Są jeszcze inne trudności związane z wprowadzeniem w życie tego przepisu. Najemca będzie zobowiązany swoje oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji dostarczyć w formie aktu notarialnego co jak wiadomo łączy się z dodatkowymi kosztami. A oprócz tego właściciel musiałby od nieruchomości odprowadzać do Urzędu Skarbowego podatek.

Teoretycznie większe bezpieczeństwo będzie okupowane przez właścicieli mieszkań większymi kosztami, czy też patrząc z ich perspektywy mniejszymi zyskami. Jednak przecież wynajem nieruchomości to rodzaj inwestycji, których cechą charakterystyczną jest ryzyko. Każdy inwestor musi więc liczyć się z podjęciem tego ryzyka i mieć nadzieję że właśnie jego, wszelkie czarne scenariusze ominą.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *