Nieruchomości

Ryzyko inwestowania w nieruchomości

Ryzyko inwestowania w nieruchomości

Rynek nieruchomości jest stosunkowo bezpiecznym miejscem na inwestowanie pieniędzy, ale zanim rozpocznie się inwestowanie, warto mieć więcej informacji na temat tej dziedziny inwestowania. Zwłaszcza, że inwestowanie może oznaczać w takim samym stopniu sukces, jak i porażkę.

Z punktu widzenia nieruchomości istnieje ryzyko lokalizacyjne, czyli wybór złej lokalizacji na zakup nieruchomości, nikt nie chce jej potem od nas odkupić, czy też wynająć. To, że kupujemy nieruchomość w atrakcyjnej cenie, nie oznacza, że sam zakup jest atrakcyjny.

Kolejny rodzaj ryzyka związany jest z ryzykiem rynku, czyli wybór nieodpowiedniej nieruchomości na inwestowanie. Nie zawsze jest bowiem dobry czas na tą akurat nieruchomość. Nawet pora roku może mieć wpływ na szybszą sprzedaż nieruchomości. Ryzyko najemcy związane jest z podpisywaniem wszelakich umów, najmu, dzierżawy, sprzedaży.

Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, czy klient będzie uczciwy. Często się zdarza, że osoby, które wynajmują mieszkanie nagle opuszczają lokum, nie płacą czynszu, nie rozliczając się z wynajmującym. Również różny może trafić się kupiec, który nas zwodzi, dokona zaliczki, a ociąga się z wpłatą reszty pieniędzy. Ryzyko płynności, czyli brak możliwości szybkiego wycofania się ze złej inwestycji.

Inwestowanie w nieruchomości znajduje się na średnim poziomie ryzyka. Większe ryzyko płynie z inwestowania w akcje.
Nieruchomości jako inwestycje posiadają główne wady w kwestii ponoszenia stałych opłat, niemożności szybkiego wyjścia z nieruchomości.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *