Nieruchomości

Szacowanie wartości nieruchomości – czy opłacalne?

Szacowanie wartości nieruchomości – czy opłacalne?

Szacowanie i wycena wartości nieruchomości przed jej zakupem jest sprawą bardzo ważną, niestety często bagatelizowaną przez kupujących, czego ponoszą w późniejszym czasie konsekwencje. Stare przysłowie mówi, że nie wszystko złoto, co się świeci. Ono właśnie oddaje w pełni kwestię zakupu nieruchomości, które zostaną naszą własnością przez dłuższy czas, a nie tylko na moment.

W związku z tym warto sprawdzić i poradzić się osoby doświadczonej i wykwalifikowanej w tym zakresie, czy czasem nie zdecydowaliśmy się kupić kota w worku. Większość wysoko cenionych domów na sprzedaż ma nieskazitelny na pierwszy rzut oka wygląd, co wpływa pozytywnie na decyzje potencjalnych klientów, bo przecież powszechnie wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie. Aczkolwiek pod estetycznie wyglądającą farbą zewnętrzną całego obiektu może się znajdować jeden wielki bubel budowlany.

Dlatego też warto zabrać na spotkanie w sprawie oględzin nieruchomości na sprzedaż znawcę, mianowicie inżyniera budownictwa, lub inaczej zwanego rzeczoznawcą, który po dokładnych oględzinach określi nam, w jakim stanie znajduje się cały budek, czy mury są zdrowe, czy belki i deski na strychu są spróchniałe. Na tej podstawie oszacuje wszystkie ewentualne koszty związane z modernizacją i dokona własnej wyceny wartości danej nieruchomości, która zazwyczaj jest wielokrotnie niższa niż chciałby otrzymać obecny właściciel decydujący się na jej sprzedaż.

Większość z nas nie ma pojęcia na temat budownictwa, tak więc łatwo jest nas oszukać sprzedając nieruchomość za duże pieniądze, która poprzez swoje niewidocznie na pierwszy rzut oka niedoskonałości doprowadzi nas do bankructwa. Dlatego też poświęcenie dodatkowej kwoty, będącej niczym w porównaniu z kwotą za mieszkanie, jest chyba doskonałym rozwiązaniem na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *