infoonas.pl

portal dla kupujących i sprzedających nieruchomości

Prawo

Czym jest upadłość majątkowa

Czym jest upadłość majątkowa

Kryzys finansowy prowadzi do sytuacji, gdzie coraz więcej osób ma problemy finansowe, które pojawiły się w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności lub pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Wbrew obiegowym opiniom, bardzo rzadko takie sytuacje zdarzają na wyraźne życzenie osoby zainteresowanej, która kiedy brała kredyt, zawiązywała zobowiązania, dobrze wiedząc, że nie jest w stanie im sprostać.

Kilka lat temu weszła w życie ustawa, która umożliwia ogłoszenie upadłości, ale bardzo wiele osób nie rozumie, że ta upadłość nie oznacza pozbycia się długów, a jedynie kasację majątku danej osoby.

Upadłość konsumencka w teorii miała pomagać osobom zadłużonym wyjść z problemu finansowego, ale faktycznie sprawa nie wygląda aż tak prosto. Warunki, które musi spełnić osoba zadłużona są dość zaostrzone. Między innymi upadłość może ogłosić osoba, która wpadła w problemy finansowe niejako nie ze swojej winy, a raczej na skutek problemów zdrowotnych, w pracy, itp.

Jeśli natomiast sami zapracowaliśmy na problemy finansowe dobierając kolejne zobowiązania finansowe, choć wiedzieliśmy, że ich nie spłacimy, ustawa nas nie obejmie. Nie pomoże w rozwiązaniu problemu.

Każda zadłużona osoba, która ma prawo skorzystać z ustawy, musi zwrócić się do Sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Konsekwencją jest przejęcie całego majątku przez syndyka i sprzedanie go. Jeśli osoba ta posiada mieszkanie, dom, musi go opuścić. Dostaje jedynie równowartość rocznego wynajmu mieszkania. Kolejnym etapem jest sporządzenie planu spłaty długu na następne kilka lat, zazwyczaj pięć.

Zawsze jednak warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, gdzie nasze życie i finansowa niezależność zostanie zamrożona na najbliższych kilka lat.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *