infoonas.pl

portal dla kupujących i sprzedających nieruchomości

Inne

Księga wieczysta- czym jest i jak ją założyć

Księga wieczysta określa stan prawny nieruchomości. Księgą wieczystą powinniśmy się zainteresować wtedy, kiedy kupujemy nieruchomość, ponieważ dowiemy się z niej, czy na nieruchomości nie ciążą jakieś długi. Założenie księgi wieczystej jest ważne z wielu względów. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli sprzedać daną nieruchomość to z pewnością kupujący, będzie chciał się z nią zapoznać. To dokument, który z pewnością musimy założyć. Dowiedz się jak założyć księgę wieczystą?

Jak założyć księgę wieczystą? Wyjaśniamy w kilku krokach

Jeśli chcemy założyć księgę wieczystą, będziemy musieli złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej wraz z ewentualnymi załącznikami do wydziału wieczystoksięgowego w sądzie rejonowym właściwym dla danej nieruchomości. Wniosek można otrzymać w sądzie lub też możemy pobrać stosowny dokument ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Ważne jest też to, kto może wystąpić o założenie księgi wieczystej. O założenie takiej księgi może wystąpić właściciel mieszkania lub posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Co powinien zawierać taki wniosek? Jakie informacje należy w nim umieścić? Na pewno we wniosku powinny się znaleźć dokładne dane nieruchomości, dokładny adres działki lub budynku oraz jej numer i obszar. Wniosek powinien zawierać spis wszystkich właścicieli danej nieruchomości. Do wniosku trzeba także dołączyć wszystkie informacje na temat obciążających nieruchomość prawach rzeczowych, jeśli takowe istnieją. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że dom nie ma żadnego rodzaju ograniczeń, wówczas składamy stosowany wniosek.

Jaki jest koszt założenia księgi wieczystej i dlaczego warto taką księgę założyć?

Stała opłata wymagana przy składaniu wniosku wynosi 60 zł. To nie jedyne wydatki. Wpis do hipoteki rejestru wynosi 200 zł. Jednak, założenie księgi wieczystej jest ważne, ponieważ księga zawiera wszystkie informacje o nieruchomości oraz o ewentualnych obciążeniach domu. Na pewno warto się skonsultować ze specjalistą w tym temacie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *