infoonas.pl

portal dla kupujących i sprzedających nieruchomości

Prawo

Odstapienie od umowy kredytowej

Odstapienie od umowy kredytowej

Zdarza się, że osoba, która wzięła kredyt szybko orientuje się, że jej się to nie opłaca – sprzedawcy kredytów i banki bardzo często bowiem nie informują klientów w wystarczającym stopniu. W takim wypadku może odstąpić od umowy kredytowej – ma do tego pełne prawo. Ustawa z 2001 roku reguluje na jakich zasadach można zrezygnować z podpisanej umowy. Można odstąpić od pożyczki, która nie jest związana z działalnością gospodarczą. Kwota kredytu musi wynosić poniżej 80 tysięcy złotych, a umowa musi być podpisana między bankiem, a konsumentem.

Pożyczkobiorca zgodnie z prawem ma 10 dni na odstąpienie od umowy. Jeśli w umowie nie było wzmianki o możliwości odstąpienia od kredytu to pożyczkobiorca ma 10 dni od momentu zdobycia tej informacji, jednak nie może być to później niż 3 miesiące po wzięciu kredytu. Aby wszystko było zgodne z prawem należy złożyć pisemne odstąpienie od umowy. Najlepiej jest skorzystać z prawdziwego formularza, który powinien dostarczyć bank lub instytucja, która udzielała pożyczki. Jednak jeśli nie posiadają oni odpowiedniego wzoru dokumentów, można stworzyć pismo samodzielne.

Ważne tylko, aby znalazła się w nim informacje takie jak: dane obu stron, daty, numer umowy, oświadczenie o odstąpieniu od pożyczki. Koniecznie należy zwrócić całą kwotę pożyczki. Warto jednak pamiętać tym, że ma on prawo zatrzymać sobie opłaty przygotowawcze. Nie można także oczekiwać, że odzyskamy zapłacone już oprocentowanie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *